Vakum Makinesi

Vakum Makinesi

Sanayileşme ve teknoloji sayesinde her sektörde bazı yeniliklerden faydalanmak mümkün olabilmektedir. Makineleşme de bu konulardan biridir. Makineleşme sayesinde üretim hızları artmış, insanın inisiyatifine bırakılmış olan parametreler azalmış, daha rahat ve güvenli üretim yapılmaya başlanmıştır. Makineler çok çeşitli olabilir. Otomasyon yapanlar, görüntüleme yapanlar ve daha pek çok versiyon. Ambalajlama makineleri de bunlardan biridir. Bunların bir türü olan vakumlama makineleri de özellikle gıda sektörüne hizmet vermektedir.

Vakumlama ile havası alınmış olarak gıda ürünleri paketlenmekte ve uzun ömür sağlanmaktadır. Bunun sebebi, havasız ortamda tutulan gıda ürünleri havada bulunan oksijenin sebep olduğu bir takım reaksiyonlardan uzak kalarak bozulmaya uğramazlar. Bu bakımdan raf ömürleri uzun olur. Bazı ürünlerde azot gazı gibi inert gazlar ambalajın içine katılarak raf ömrü uzatılmaya çalışılsa da vakumla ambalajlama yöntemi daha sağlıklı olmaktadır. Et ürünlerinde, süt ürünlerinde hatta bazen enginar gibi yaş sebzelerde bile bu yöntem uygulanmakta ve vakumla yapılan ambalajlarda ürünler oldukça uzun süre tazeliklerini koruyabilmektedir.

Süt ürünleri için kullanılan kaşar vakum makinesi kaşar peynirlerini uzun bir süre muhafaza edip saklar. Bu ambalajlar sayesinde buzdolaplarının içinde kokuların yayılması da önlenmiş olur. Aslında koku konusunda asıl büyük avantaj sucuk vakum makinesi sayesinde yakalanır. Tek başına kokusu güzel olabilen sucuk kokusu diğer gıdalarla karıştığında itici olabilir. Yufka vakum makinesi yufkaları vakumlayarak normal şartlarda ve ortamlarda raf ömrü oldukça kısa olan yufkaların uzun süre taze kalmasını sağlar. Kuruyemişler de raf ömrü konusunda şanslı kuru gıdalardan olmakla birlikte kuruyemiş vakum makinesi ile bu şanslarını daha da artırmış olur.

Sucuk benzeri hassas olunması gıdalardan biri de çiğ köftedir. Çiğ köfte vakum makinesi sayesinde çiğ köfteler için de uzun raf ömrü sağlamak mümkün olmaktadır. Hassas olan süt ürünleri için kullanılan peynir vakum makinesi de peynirler için bu güvenli muhafaza yöntemini sağlar. Vakum makinelerinde yapılan ambalajlamanın bir diğer faydası da ambalajların üzerinde yazılmış olan tarihlerden gıdanın bozulup bozulmadığının takibinin yapılması mümkündür.

 Vakum genelde tüm yiyecekler için sağlıklı ve güvenli saklama yöntemidir. Makineler ambalaj hazırlanırken içindeki havayı tamamen alıp sıfırlayabilen bir sisteme sahiptir. Bu sayede yiyeceklerin raf ömrü süresi dahilinde bozulmadan kalabilmesi garanti altına alınmış olur.


İlgili Ürün

Ürün Videoları

vakum makinesi, vakum makinası, paketleme makinesi, dilimleme makineleri, vakum makinesi fiyatlari, dilimleme makinesi fiyatları